Archive for Styczeń 4th, 2013

Dla wielbicieli hiszpańskiej kultury

Bardzo wielu ludzi interesuje się kulturą hiszpańską. Odwiedzają oni najczęściej duże miasta takie, jak Madryt czy Sewillę, gdyż wydaje im się, że to właśnie metropolie są najszerszymi nośnikami kulturowymi. Jak się jednak okazuje, warto także zwrócić uwagę na nieco mniejsze miasta, jak Pampeluna. Jest ona położona w północnej części Hiszpanii, na terenach Nawarry. Miasto to liczy sobie około dwustu tysięcy ludzi, jednakże miasto to nie traci w żadnym wypadku na znaczeniu przez niewielką liczbę mieszkańców w porównaniu z innymi miastami. Pampeluna została założona w I wieku przed naszą erą, przez słynnego rzymskiego Pompejusza. Od tamtego czasu, przez szereg wieków toczyło się wiele walk o to miasto ze względu na strategiczne położenie- na początku walczyli o nie Arabowie, później siły francuskie i angielskie. Ze względu na wielokulturową tradycję, do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj mnóstwo pamiątek, które mogą odwiedzać dzisiaj zwiedzać. Znajdują się tutaj ruiny XVI-wiecznej cytadeli, którą uznaje się za jedno z najromantyczniejszych miejsc w całej Pampelunie. Osoby lubiące zabudowania sakralne powinny zastanowić się nad wejściem do gotyckiej katedry, budowanej pomiędzy XIV, a XVI wiekiem. Jest on niezwykle istotny, ponieważ stanowi jednocześnie grobowiec króla Karola III Szlachetnego oraz jego żony, Eleonory. Pampeluna związana jest także z wieloma tradycjami, jak z sanfermines, czyli obchody ku czci św. Fermina, który jest patronem miasta. Odbywały się z tej okazji fiesty oraz walki byków. Pampeluna zyskała także wiele na znaczeniu, od kiedy stała się punktem przystankowym na trasie do Santiago de Compostela.

Gdzie warto pojechać

Osoby zwiedzające Hiszpanię nie powinny ominąć tak pięknego i malowniczego miasta, jak Oviedo. Jest ono położone na terenach Asturii, czyli w północnej części hiszpańskiego kraju. Oviedo nie jest ogromną metropolią, o czym doskonale może świadczyć lista mieszkańców, która nie przekracza dwustu osiemdziesięciu tysięcy ludzi. Wiadomo jednak, że w niczym nie ujmuje to uroku temu wyjątkowemu miejscu. Oviedo związane jest bardzo mocno z hiszpańskim przemysłem, ponieważ produkuje się tutaj produkty pochodzenia szklanego i chemicznego. Są one eksportowane za granicę do niemalże wszystkich państw europejskich. Oviedo to jednak przede wszystkim miasto kultury i historii. Zostało założone około VIII wieku, ze względu na bliskość zabudowań klasztornych i uniwersyteckich. Ze względu na wielowiekową tradycję Oviedo, pozostało tutaj mnóstwo pamiątek wartych zwiedzenia. Znajduje się tutaj katedra San Salvador, która była budowana od XIV do XVI wieku. W Kościele jest położony bardzo ważny punkt, gdyż spoczywa tutaj jeden z królów Asturii, Alfons II. Zwiedzający mogą także ujrzeć jeden z pierwszych krzyży sporządzonych przez członków rekonkwisty w roku 722 pod Covadongą. Krzyż jest zabytkową, aczkolwiek istotną pamiątką okresu wypraw krzyżowych. Miłośnicy sztuki mają okazję udać się do pałacu Velarde. W tym cieszącym się niegdyś bogactwem miejscu znajduje się obecnie Muzeum Sztuk Pięknych, do którego może udać się niemal każdy turysta, by podziwiać zbiory hiszpańskiego malarstwa. Można dowiedzieć się, jak obrazowała się historia sztuki na przełomie wieków. Jak widać, Oviedo jest doskonałym miejscem na kilkudniową wycieczkę.

Do Zielonej Stolicy

Osoby udające się do Hiszpanii bardzo często nie zwracają uwagi na tak piękne zakątki tego kraju, jak Vitoria, gdyż przyćmiewane są blaskiem znacznie większych miast, jak Madryt, Saragossa czy Sewilla. Zwiedzający powinni jednak udać się także do mniejszych miejscowości, by dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda hiszpańska kultura. Vitoria, nazywana także po baskijsku Gasteiz, oznacza niewielkie miasto położone na północy Hiszpanii w Kraju Basków. Liczy sobie ono około dwustu czterdziestu tysięcy mieszkańców. Vitoria sięga swoimi korzeniami wieku VI, kiedy zostało założone przez nawarrońskiego króla, Sancha VI Mądrego. Nieco później, Vitoria znajdowała się pod rządami arabskimi. Starały się ją także zdobyć siły francuskie, które musiały jednak ulec potędze wojska hiszpańskiego. Powinno się zatem pamiętać, że ziemie Vitorii dość mocno związane są z historią hiszpańskiego państwa. W związku z tym, znalazło się tutaj mnóstwo pamiątek po minionych czasach. Warto zwrócić uwagę na Cathedral de Santa Maria, czyli zabytkowy gotycki kościół pochodzący z początku XIV wieku. Warto także udać się na spacer po magicznej Plaza de la Virgen Blanca, czyli po Placu Białej Dziewicy, jednym z najromantyczniejszych miast w całym mieście. Wielbiciele historii nie zawiodą się także, dzięki Museo Provincial de Arquelogía oraz Museo de Armería. Pierwsze z muzeów skupia w sobie eksponaty z epoki żelaza i kamienia. Drugi ośrodek przechowuje natomiast pamiątki związane z historią uzbrojenia. Museo de Naipes warto odwiedzić ze względu na najbardziej zaskakujące kolekcje- odnajdą się tutaj doskonale lubiący karciane rozgrywki, gdyż znajdują się tutaj eksponaty z całego świata.

Wyjazd do Grenady

Hiszpania jest jednym z najpiękniejszych państw na całym świecie. Co roku przyjeżdżają tutaj turyści z całego świata, by cieszyć się pięknymi plażami i nie ustającym słońcem. Zakątkiem wartym uwagi wśród „kraju wiecznego słońca” jest Grenada. Jest to miasto położone w Górach Betyckich w rejonie Andaluzji. Grenada liczy sobie około dwustu siedemdziesięciu tysięcy mieszkańców. Grenada jest jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na ziemi, ze względu na ukształtowanie tutejszego terenu. Znajduje się ona w bliskości pasma górskiego oraz Morza Śródziemnego. Oznacza to, że przybywający do Grenady turysta będzie miał okazję tego samego dnia zjeżdżać na nartach, a następnie udać się na piękną, słoneczną plażę, której zawdzięczał będzie piękną, naturalną opaleniznę. Oprócz tak interesującej konstrukcji terenu, Grenada zachęca potencjalnych gości bogatą historią oraz pamiątkami, jakie pozostały tutaj z poprzednich wieków. Znajduje się tutaj Alhambra. Jest to pałac arabski pochodzący z przełomu XIII oraz XIV wieku. Wyjątkowością tego miejsca jest fakt, iż nie zostało ono zmienione przez kulturę chrześcijańską, która dość drastycznie pozbywała się pamiątek innych kręgów religijno-kulturowych. Turyści mogą więc podziwiać w całej okazałości dokładnie wykonywane ornamenty, sklepienia i malowidła ścienne, które nie zostały praktycznie zniszczone na przestrzeni mijających lat. Osoby kochające rośliny powinny udać się do Generalife. Był to niegdyś emirski zespół ogrodowy. Obecnie, stanowią jeden z najlepszych przykładów arabskiego ogrodnictwa. Jak widać, Grenada jest naprawdę pełna niespodzianek, które warto odkryć.

Podróż do galicyjskiej A Coruny

Polscy turyści coraz częściej decydują się na wyjazdy za granicę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zagraniczne kraje kuszą obcą kulturą i propozycjami cenowymi. Pojawia się natomiast problem: w jakie miejsce się wybrać, by wybór był warty swojej ceny? Szczególnie poleca się takie miasta, jak A Coruna. Jest to hiszpańskie miasto, położone na terenach galicyjskich. La Coruna liczy sobie około dwustu dwudziestu pięciu tysięcy mieszkańców. Nie można zatem mówić tutaj o niewielkiej miejscowości lub ogromnej metropolii. La Coruna leży nieco w cieniu, jeśli chodzi o turystykę, gdyż konkuruje z tak dużymi miastami, jak Madryt, Sewilla czy Saragossa. Jest jednak wyjątkowa, gdyż można tutaj jednocześnie odnaleźć miejsca, w których można odpocząć, pełne ciszy i spokoju. Stolica Hiszpanii natomiast przepełniona jest gwarem, tańcem i muzyką. Warto jednak zauważyć, iż la Coruna ma także kilka cech wspólnych z dużymi miastami, jak Madryt. Chodzi przede wszystkim o historię i tradycję. Korzenie miasta mają swój początek u czasów starożytnego Rzymu i Juliusza Cezara. Znajduje się tutaj mnóstwo atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić. Należy do nich między innymi Wieża Herkulesa. Jest to jedna z pierwszych na świecie latarni morskich, wybudowanych przez Rzymian, za czasów cesarza Trajana. Znajduje się także tutaj Iglesia de Santiago. Jest to prawdziwy raj dla wielbicieli budynków sakralnych. Pochodzi ona z XII wieku. Wyjątkowością architektury tego budynku jest fakt, iż została ona skonstruowana poprzez połączenie dwóch popularnych stylów: gotyckiego i romańskiego. Za ciekawostkę można uznać informację, że pierwsze zabudowania Iglesia de Santiago powstały z materiałów uzyskanych z przebudowy Wieży Herkulesa.

Santa Cruz de Tenerife

Mnóstwo polskich turystów co roku zastanawia się nad wyjazdem wakacyjnym. Coraz więcej osób wybiera wyjazdy za granicę. Gdzie jednak warto wyjechać, by później nie żałować swojego wyboru? Obojętnie czy jedzie się samotnie, z drugą połówką czy z całą rodziną, doskonałym pomysłem będzie Santa Cruz de Tenerife. Miasto położone jest na Wyspach Kanaryjskich, a więc w jednej z najważniejszych części słonecznej Hiszpanii. Santa Cruz de Tenerife przyciąga co roku miliony turystów. Jest to miasto największe na całych Wyspach Kanaryjskich, chociaż drugie, co do ilości mieszkańców. Santa Cruz de Tenerife liczy sobie bowiem około dwustu dwudziestu tysięcy mieszkańców. Miasto jest jednym z najlepiej prosperujących miast w Hiszpanii, ponieważ jest niezwykle ważnym punktem położonym na trasie handlowej. Władze miasta zadbały o doskonale przygotowany port. Codziennie wypływa stąd ogromna ilość statków eksportująca za granicę hiszpańską takie towary, jak banany czy tytoń. Jednocześnie, Santa Cruz de Tenerife to ważny punkt zaopatrzeniowy dla całych wysp. Osoby pragnące przeżyć swoją wakacyjną przygodę nie do końca przybywają tutaj ze względu na przemyślaną strukturę handlową miasta, ale przede wszystkim dla przepięknych, czystych plaż i gościnności gospodarzy. Można tutaj dowiedzieć się więcej o kulturze mieszkańców Wysp Kanaryjskich, tradycjach, wierzeniach czy potrawach, jakie jadają. Doskonałym udogodnieniem dla turystów lubiących pamiątki będzie fakt, iż jest tu rekordowo niski podatek VAT, który wynosi zaledwie pięć procent, podczas gdy w naszym kraju wynosi on dwadzieścia dwa procent. Czyż nie warto zatem odwiedzić tego wyjątkowego miasta?

W drogę do Alicante

Coraz większa ilość ludzi zastanawia się nad znalezieniem odpowiedniego miejsca na spędzenie letnich wakacji. Czasami, urlop wypada nieco w późniejszym okresie, niż chcielibyśmy, by wypadał, dlatego warto byłoby odnaleźć miejsce, w którym wakacyjny klimat panował będzie jak najdłużej. Doskonałym sposobem na wypoczynek jest miasto Alicante. Już nazwa Alicante ukazuje, jakim wyjątkowym miejscem jest miejscowość położona na terenie hiszpańskiej Walencji. Alicante oznacza bowiem na język polski „źródło światła”. Miasto liczy sobie około trzystu czterdziestu tysięcy mieszkańców. Oznacza to, że doskonale nadaje się Alicante na wypoczynek dla osoby w każdej kategorii wiekowej, ponieważ spokojniejszy zakątek znajdą tutaj osoby starsza pragnące ciszy, natomiast młodzież w łatwy sposób dostanie się do centrum miasta, gdzie znajdzie kluby taneczne i ośrodki handlowe. Alicante to jednak przede wszystkim raj dla osób pragnących wypocząć w sposób aktywny, poprzez zwiedzanie interesujących miejsc. Goście Alicante koniecznie powinni udać się do Castillo de Santa Barbara, czyli Zamku św. Barbary, który został wybudowany na ruinach dawnej kartagińskiej twierdzy. Zamek cieszy przybyłych niezwykle tajemniczym klimatem. Uwadze turystów nie powinno także umknąć Barrio de Cruz, czyli stare miasto. Znajduje się tutaj najstarszy w Alicante kościół – Basilica de Santa Maria. Kościółek pochodzi z przełomu XIV wieku, został wykonany w stylu gotyckim. Widoczne są tutaj ślady wpływu kultury dalekiego wschodu, gdyż Basilica de Santa Maria była niegdyś meczetem. Alicante będzie zatem wakacyjnym rajem dla historyków sztuki i osób zainteresowanych architekturą.

Nie ma to, jak odwiedziny Vigo

Turyści z całego świata zastanawiają się nad miejscem, które stanie się wspomnieniem wakacyjnym na wiele, wiele lat. Wydawać by się mogło, że jednym z najlepszych pomysłów jest odwiedzenie jednego z najpiękniejszych hiszpańskich miast, Vigo. Jest ono położone w rejonie galicyjskim, nad zatoką Ria de Vigo. Miasto liczy sobie około trzystu tysięcy mieszkańców. Warto wspomnieć, że nie należy do ogromnych metropolii, dlatego przybyli goście z pewnością znajdą tutaj spokój i ciszę. Vigo jest miasteczkiem związanym z rybołówstwem, dlatego przedstawiciele władz skupiają się na rozwijaniu handlu i połowów. Duża część mieszkańców trudni się połowami. Wiadomo także, że duża część dochodów miasta związana jest z przemysłem motoryzacyjnym. Produkuje się tutaj wysokiej klasy auta. Co w tym pięknym, hiszpańskim miasteczku powinno się wydawać interesujące na tyle, by przyciągnąć tłumy turystów. W porównaniu z tak dużymi miastami, jak Madryt, Sewilla czy Saragossa, Vigo oferuje znacznie niższe ceny baz noclegowych oraz wyżywienia. Spędzenie tutaj jednego tygodnia będzie kosztowało tyle samo, co trzy dni w którymś z większych miast. Istotne jest więc tu kryterium finansowe. Ze względu na bliskie położenie Atlantyku (zatoka Ria de Vigo), przybywający goście mogą nastawić się na czyste i piękne plaże. W miesiącach wakacyjnych, kiedy średnia temperatura waha się tutaj pomiędzy dwadzieścia, a dwadzieścia pięć stopni, ogromna ilość młodych ludzi wychodzi na jaśniutkie piaski plaż Vigo, by cieszyć się później doskonałą, naturalną opalenizną. Vigo to jednak przede wszystkim nośnik hiszpańskiej kultury- w trakcie tradycyjnych świąt można tutaj posłuchać regionalnej muzyki i skosztować wspaniałych hiszpańskich potraw.

Jedna z hiszpańskich stolic historii

Osoby kochające historię koniecznie powinny odwiedzić Kordobę, nazywaną inaczej Kordową. Jest to miasto położone na terenie Andaluzji. Kordoba jest zamieszkiwana przez trzysta dwadzieścia tysięcy ludzi. Warto zwrócić uwagę, iż co roku przyjeżdżają tutaj tysiące turystów pragnący dowiedzieć się więcej o wielokulturowym mieście. Początki Kordoby sięgają wielu lat przed narodzeniem Chrystusa, kiedy osiedlili się tutaj pierwsi przedstawiciele ludności iberyjskiej. Nieco później, na początku III wieku przed naszą erą, ziemie te dostały się w ręce władz kartagińskich. Jest to miasto, które było pod różnymi panowaniami, dzięki czemu można cieszyć się bardzo różnorodną architekturą. Kordoba była pod panowaniem rzymskim, wizygockim, arabskim, francuskim i hiszpańskim. Kolejni władcy bardzo różnie traktowali zamieszkujące Kordobę ludy- zdarzały się wygnania i masowe morderstwa. Warto jednak pamiętać, że obecnie Kordoba stanowi jedno z najbardziej tolerancyjnych miast Hiszpanii. Przybywający tutaj turyści mogą zwiedzić Alkazar, czyli pozostałości twierdzy oraz jej przyległości zbudowanych przez ród Umajjadów w latach dwudziestych XIV wieku. Można także udać się do Mezquity. Jest to budynek sakralny, który stanowił miejsce kultu wielu grup religijnych. Początkowo była to świątynia rzymska, nieco później wizygocka. Nieco później zbudowano na ruinach meczet, który następnie w XVI wieku został przekształcony w katedrę chrześcijańską. Łatwo tam dostrzec ślady architektury wielu kultur. Osoby chcące dalej udać się w szlak zwiedzania budynków sakralnych mogą także wejść do Santa Marina, czyli najstarszego kościoła w całym mieście, którego początki sięgają połowy XIII wieku. Santa Marina była wielokrotnie przebudowywana na przestrzeni wieków, jednakże zachowano masywną rozetę na frontowej ścianie.

W podróż do Valladolid

Mnóstwo osób zastanawia się nad znalezieniem odpowiedniego miejsca na wakacyjny wypoczynek. Zdawać by się mogło, że wspaniałym pomysłem byłoby udać się do Valladolid. Jest to hiszpańskie miasto położone na terenie Kastylii. Valladolid jest zamieszkiwane przez około trzysta tysięcy mieszkańców. Bardzo ważną dla turystów informacją jest fakt, iż miasto to cieszy się wielowiekową tradycją, jak Saragossa czy Madryt. Początki Valladolid związane są z VIII wiekiem, kiedy przybyli na te ziemie muzułmanie. Valladolid związane jest z bardzo wieloma ciekawymi historiami, jak śmierć Krzysztofa Kolumba. Było ono także niegdyś główną siedzibą Napoleona. Jak widać, wielcy ludzie historii europejskiej miały z tym miastem szczególny związek. Obecnie, pozostało tutaj mnóstwo pamiątek poprzednich wieków, które mogą cieszyć oczy gości zza granicy. Turyści mogą zwiedzić Katedrę pochodzącą z XVI wieku, zaprojektowaną przez mistrza Herrerę. Zachwyca ona okazałej wielkości wnętrzem, ale przede wszystkim wyjątkowym ołtarzem wykonanym dłutem wybitnego rzeźbiarza J. de Juni w sześćdziesiątych latach XVI wieku. Niezwykle ciekawym zabytkiem jest także Uniwersytet z drugiej połowy XIV wieku, w którym zachowano oryginalnej konstrukcji fasadę, zachwycającą historyków sztuki. Wielbiciele życia arystokracji powinni udać się do Pałacu Królewskiego pochodzącego z XVI wieku oraz przylegających do nich bezpośrednio rezydencji arystokratycznych. Można także dowiedzieć się, gdzie mieszkał autor słynnego błędnego rycerza, Don Kichota, ponieważ znajduje się tutaj Muzeum Cervantesa. Warto dostrzec, z jakim przepychem mieszkał słynny pisarz na początku XVII wieku.