Archive for Marzec 31st, 2013

Warta odwiedzenia Malaga

Na terenie Hiszpanii położone jest piękne miasto Malaga. Miasto to położone jest w Andaluzji. Wielkim atutem miasta jest z całą pewnością niezwykle malownicze położenie. Miasto leży bowiem nad Morzem Śródziemnym. Dodatkowo krajobraz urozmaicają tutaj Góry Betyckie, które malowniczo górują nad miasteczkiem. Z całą pewnością te dwa fakty: morze oraz góry sprawiają, że Malaga cieszy się wśród turystów tak dużą popularnością. Klimat, który panuje na terenie miasta sprzyja uprawie takich roślin jak pomarańcze, figi, banany. Uprawiania jest tutaj również winorośl. Z całą pewnością więc każdy, kto zdecydował się tutaj przybyć powinien skosztować owoców, które właśnie tutaj dojrzewają. Procesy kolonizacyjne na tych terenach zostały rozpoczęto jest w IX wieku przed naszą erą. To właśnie w tym czasie rozpoczyna się historia istnienia osady, która dała początek miastu. Miasto, które może pochwalić się tak długą historią z całą pewnością musi obfitować w interesujące zabytki. Tak właśnie jest w przypadku Malagi. Każdy, kto zdecydował się w Maladze spędzić chociaż dzień powinien udać się do twierdzy zbudowanej przez Rzymian, czyli Alcazaba. To właśnie ten obiekt uważany jest za najważniejszy zabytek na terenie całego miasta. Warto wstąpić do środka. Znajduje się tutaj bowiem godne uwagi muzeum.

Warta odwiedzenia Sewilla

Jeżeli zastanawiamy się które hiszpańskie miasto odwiedzić z całą pewnością warto zdecydować się na piękną Sewillę. Miasto to jest stolicą regionu Andaluzja. Miłośnicy flamenco z pewnością doskonale znają to miasto, które jest bardzo mocno związane z tym tradycyjnym hiszpańskim tańcem. Dzieje miasta rozpoczęły się około II wieku przed narodzinami Chrystusa. Historycy uważają bowiem, że to właśnie w tym okresie miała na terenie obecnego miasta powstać osada, której nadano nazwę Hispalis. Długa historia sprawiła, że na terenie miasta nie brakuje wielu naprawdę interesujących zabytków, które wzbudzają zachwyt każdego turysty. Gdzie więc warto się udać aby z wizyty w Sewilli skorzystać jak najwięcej? Za najważniejszy zabytek na terenie miasta uważa się dawny pałac królewski, czyli słynny Alkazar. Jego powstanie datuje się na XI wiek po narodzinach Chrystusa. Kolejne wiek uto czas, kiedy pałac poddawany był przebudowie i modernizacjom. Turyści, którzy mają okazję się tutaj znaleźć skupiają swój wzrok przede wszystkim na ornamentyce oraz zdobieniach, które są tutaj wyjątkowo bogate i piękne. Obiektem, który również powinien zostać uznany za obowiązkowy punkt programu pobytu w Sewilli jest Katedra Najświętszej Maryi Panny. Jest to świątynia wzniesiona w stylu gotyckim. Koniecznie trzeba się udać także na arenę, która przeznaczona jest do walk byków.

Co zabrać do Hiszpanii

Aby wakacje w Hiszpanii były dla nas prawdziwą przyjemnością musimy bardzo rozsądnie się spakować. Nie powinno bowiem w naszej walizce zabraknąć kilku rzeczy. Przede wszystkim jeśli zdecydowaliśmy się spędzić w Hiszpanii letni urlop a do tego jako miejsce naszego pobytu wybraliśmy hiszpańskie wybrzeże z pewnością musimy pamiętać o spakowaniu do walizki dobrej jakości olejku do opalania. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że lato w Hiszpanii bywa naprawdę gorące a słońce mocno przypieka. O olejku do opalania muszą przede wszystkim pamiętać ci, którzy mają bardzo jasną i wrażliwą na promienie słoneczne skórę. W przeciwnym razie bardzo łatwo mogą pojawić się na niej bolesne oparzenia. Olejek do opalania nie jest oczywiście jedyną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać. Hiszpania to kraj pięknych miast, które obfitują w liczne zabytki. Z pewnością więc nie będziemy tylko leżeć na plaży, ale również zwiedzać. Jeżeli więc mamy w planach także zwiedzanie powinniśmy pamiętać o tym aby zabrać ze sobą wygodne obuwie. Najlepiej będzie jeżeli nie zdecydujemy się na zabieranie ze sobą butów nowych, które były jeszcze w ogóle nie używane. Najlepsze będą takie, w których przeszliśmy już całkiem sporo kilometrów. Warto zabrać ze sobą również przewiewne nakrycie głowy. Lepiej bowiem chronić głowę przed słońcem.

Santiago de Compostela

Hiszpania to piękny kra, który położony jest na Półwyspie Iberyjskim. Od wielu już lat co roku przyciąga tłumy turystów, którzy przyjeżdżają tutaj z różnych zakątków świata. Z pewnością tak wielką popularnością kraj ten zawdzięcza pięknym plażom, które są niezwykle długie, cudownego klimatowi oraz wielu interesującym miastom. W północno – zachodniej części kraju położone jest miejsce, które ogromne zainteresowanie wzbudza zwłaszcza wśród wyznawców chrześcijaństwa. Mowa oczywiście o Santiago de Compostela. Ci, którzy tutaj przybywają za cel swojej podróży stawiają sobie przede wszystkim katedrę, która miała stanąć w miejscu, w którym znajduje się grób świętego Jakuba. Santiago de Compostela nie jest oczywiście jedynym miastem godnym uwagi w tej części kraju. Z całą pewnością warto udać się do miasta o nazwie La Coruna. Jest to miasto o charakterze portowym. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj centrum, które ma charakter zabytkowy. Wśród turystów największe zainteresowanie wzbudza wieża Herkulesa, czyli latarnia morska pochodząca jeszcze z czasów antycznych. Z pewnością warto udać się również na promenadę Avenida de la Marina. Kolejnym miasteczkiem położonym w tej części Hiszpanii, które godne jest uwagi jest Santillana del Mar. Jedynie cztery kilometry oddziela to piękne miasto od morza.

Piękne hiszpańskie miasta

Mówiąc o Hiszpanii z całą pewnością nie możemy zapomnieć o wspomnieniu o tych miastach, które z całą pewnością zasługują na to aby je odwiedzić. Jednym z nich jest oczywiście Madryt, który jest nie tylko największym miastem na terenie kraju, ale również jego piękną stolicą. W Madrycie nie brakuje zabytków, które powinny zainteresować każdego turystę. Z pewnością warto udać się do Catedral de la Almudena, czyli jedynego kościoła w całym mieście, który ma status katedry. W Madrycie godne uwagi są również liczne place, które są miejscem spotkań nie tylko turystów, ale również miejscowych. Kolejnym miastem, które z całą pewnością trzeba zobaczyć jest Barcelona. To właśnie w tym mieście znajduje się słynne dzieło Gaudiego, czyli Sagrada Familia. Kościół ten do dzisiaj nie został ukończony. Z całą pewnością jest to obiekt, który na terenie całego miasta wzbudza największe zainteresowanie. Obiekt ten zalicza się do grona tych, które na całym świecie są najlepiej rozpoznawane. Będąc w Hiszpanii z pewnością warto udać się również do Saragossy. Jest to piękne miasto, które znajdziemy w północno – wschodnich rejonach kraju. Obiektem, który zasługuje tutaj na uwagę jest między innymi bazylika Matki Bożej Na Kolumnie. Jest to świątynia wybudowana zgodnie z założeniami stylu barokowego. Miłośnicy plażowania powinni pamiętać o hiszpańskim wybrzeżu.

Warta odwiedzenia Saragossa

Hiszpania to kraj, w którym nie brakuje naprawdę atrakcyjnych turystycznie miejsc. Jednym z jest cieszące się dużą popularnością wśród turystów miasto Saragossa. Miasto leży na terenach północno – wschodnich Hiszpanii. Jest to piąte pod względem wielkości miasto na terenie tego pięknego państwa. Nie trudno więc domyśleć się, że Saragossa nie jest miastem małym. Historia miasta jest długa, ciekawa i imponująca. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą już z roku 25 przed narodzinami Chrystusa. Została wtedy założona tutaj osada. Dokonało tego plemię Iberów. Długa historia dała wiele niezwykle interesujących zabytków, które do dzisiaj można w Saragossie podziwiać. Gdzie należy się więc udać jeżeli udało nam się w tym pięknym mieście znaleźć? Z całą pewnością nikt nie powinien pominąć bazyliki Matki Bożej Na Kolumnie. Jest to piękna świątynia w stylu barokowym. Jest to największy kościół w tym stylu jaki znajduje się nie tylko na terenie miasta, ale również całego kraju. Jest również uważany za jeden z większych obiektów o takim charakterze, które znajdują się w Europie. Zwiedzając Saragossę nie można oczywiście zapomnieć o La Catedral del Salvador. Budowa tego pięknego obiektu zajęła kilka wieku. Jej początek przypadł bowiem na wiek XII, koniec zaś miał miejsce już w wieku XVII.

Pamiątki z Hiszpanii

Niezależnie od tego, gdzie spędzamy swój urlop z pewnością chcemy przywieźć sobie z niego jakąś pamiątkę. Podobnie jest wtedy, kiedy nasz urlop ma miejsce w pięknej i słonecznej Hiszpanii. Wśród pamiątek przywożonych z Hiszpanii królują głównie artykuły spożywcze, które często są w Polsce nie do kupienia. Nawet jeśli można je kupić są one natomiast bardzo drogie i nie smakują tak dobrze jak te, które sprzedawane są w Hiszpanii. Co warto więc ze sobą z Hiszpanii przywieźć? Z pewnością można zdecydować się na szynkę dojrzewającą. Rarytas ten coraz częściej dostępny jest także w Polsce jednakże u nas kosztuje naprawdę dużo. Z Hiszpanii miłośnicy kulinariów powinny przywieźć również kiełbasę chorizo. Charakteryzuje się ona niezwykle wyrazistym smakiem i zapachem. Z Hiszpanii warto przywieźć sobie również przynajmniej jedną butelkę oliwy z oliwek. Oliwa produkowana w Hiszpanii jest naprawdę rewelacyjna. Warto wspomnieć, że w polskich sklepach dostępna jest często ta naprawdę słabej jakości. Polacy bowiem na oliwie się nie znają. Z całą pewnością warto pokusić się także o kupno słoiczka oryginalnych hiszpańskich oliwek. Taki niewielki prezent możemy również podarować naszym bliskim przy znajomym, którzy wiedzieli, że spędzaliśmy urlop właśnie w Hiszpanii. Nie można zapomnieć także o hiszpańskim winie.

Co warto spróbować

Hiszpania to jedno z tych państw europejskich, które jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wybredne podniebienia. W Hiszpanii można bowiem skosztować naprawdę wybornych dań oraz poznać nowe, nieznane dotąd smaki, które są naprawdę niesamowite. Kuchnia hiszpańska Polaków naprawdę zachwyca. Jest ona niezwykle smaczna. Tym, co sprawia, że wzbudza w nas taki zachwyt jest również to, że od naszej polskiej kuchni znacznie się różni. Jeżeli udajemy się do Hiszpanii powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że kuchnia tego pięknego kraju nie ma charakteru jednolitego. W różnych regionach serwuje się nieco inne dania. W związku z tym to, co będziemy mogli spróbować będzie uzależnione od tego gdzie się udamy. Kuchnia hiszpańska to potrawy, które można zaklasyfikować do jednej z trzech grup: śródziemnomorskiej, pasterskiej oraz morskiej. Jeżeli lubimy śniadania na słodko z pewnością powinniśmy zdecydować się na arroz con leche. Jest to danie składające się z ryżu, który zapiekany jest razem z dodatkiem mleka oraz aromatycznej wanilii. Wbrew domysłom potrawa ta nie ma postaci zupy mlecznej. Jest ona naprawdę gęsta. Ciekawym jest fakt, że nie podaje się jej w Hiszpanii na gorąco, a na zimno. Do kawy, którą będziemy pili po śniadaniu z pewnością dostaniemy churros, czyli niewielkie placuszki smażone na głębokim oleju.

Warta odwiedzenia Walencja

Hiszpania to jeden z tych krajów, na terenie których znajduje się wiele naprawdę interesujących miast. Tym, które z pewnością zasługuje na uwagę jest między innymi Walencja. To piękne miasto położone jest nad rzeką o nazwie Turia. Pod względem liczby mieszkańców zamieszkujących miasto Walencja znajduje się na trzecim miejscu wśród wszystkich miast położonych w Hiszpanii. Doskonale pokazuje to z jak dużym miastem mamy do czynienia. Dzieje Walencje rozpoczynają się w roku 138 przed narodzinami Chrystusa. To właśnie w tym roku rzymscy żołnierze założyli tutaj osadę, która dała podwaliny pod późniejszy rozwój miasta. Walencja to jedno z tych hiszpańskich miast, które obfitują w naprawdę ogromną ilość zabytków. Co warto zobaczyć i gdzie warto się udać jeżeli uda nam się trafić do Walencji? Z całą pewnością warto pamiętać o znajdującej się tutaj pięknej katedrze. Obecna świątynia stoi w miejscu, w którym przed wiekami znajdował się meczet. Poświęcenie znajdującego się tutaj obecnie kościoła miało miejsce w roku 1238. Znaczna część tego obiektu reprezentuje piękny styl gotycki. Wprawne oko wypatrzy jednak również elementy w innych stylach. Nie brakuje tutaj elementów barokowych, romańskich i renesansowych. To również w tym kościele znajduje się Kaplica Świętego Kielicha. Została ona poświęcona kielichowi, którego Jezus Chrystus używał podczas spożywania Ostatniej Wieczerzy.

Barcelona warta odwiedzin

Hiszpania to z całą pewnością jeden z tych krajów, w których znajduje się prawdziwe bogactwo fascynujących miast. Z pewnością niejedna osoba, która ma możliwość spędzenia w Hiszpanii choć odrobiny czasu zastanawia się, gdzie się udać. Jednym z miast, które zasługuje na uwagę jest oczywiście słynna Barcelona. Miasto to odnajdziemy w półcnocno – wschodniej części Hiszpanii. To właśnie to miasto zalicza się do tych, które przez turystów wybierane są najczęściej. Bez wątpienia Barcelona zasługuje na to aby spędzić tutaj chociaż kilka chwil. Wszyscy, którzy mieli przyjemność być w Barcelonie zgodnie twierdzą, że jest to miasto pełne magii. Co zasługuje w Barcelonie na szczególną uwagę? Obiektem, który przyciąga co roku najwięcej turystów jest oczywiście Sagrada Familia, czyli kościół o statusie bazyliki mniejszej. To właśnie projekt tego kościoła wyszedł spod ręki słynnego Gaudiego. Konsekracja tego kościoła miała miejsce dopiero w roku 2010. Ciekawostką jest fakt, że kościół ten ciągle nie został ukończony. Przewiduje się, że koniec jego budowy przypadnie na rok 2026. Każdy, kto przyjechał do Barcelony powinien udać się także na Placa de Catalunya. Na placu można zobaczyć kilka rzeźb. Do najbardziej znanych zalicza się Pasterzy z Pau. Rzeźby, które zdecydowano się na placu umieścić są niezwykle awangardowe.